Čítanie deťom

čítanie deťom

Milujem knihy. Mám rada celý ten ceremoniál okolo ich čítania. Ako si zájdem do kníhkupectva, sadnem si tam na koženú taburetku a hľadám si príbeh. Zbožňujem ich vôňu a ošúchané stránky z najlepších pasáži. A strašne rada by som túto lásku preniesla aj na svojho syna.

Aby vnímal, že zrazu môže byť čímkoľvek a vydať sa kamkoľvek. Že môže byť statočný, nebojácny ale hlavne, že môže snívať s otvorenými očami. O čomkoľvek. Pretože detské sny sú to najcennejšie čo majú a ja ako matka bojovníčka mu ich budem strážiť aby mu ostali čo najdlhšie.

Ak si teraz predstavujete ako hodiny trávim s Pepem v kníhkupectve, vyberáme si knižky, doma sedíme pri krbe a spolu sa smejeme na vtipných príbehoch Pipi dlhej pančuchy, tak ste rovnako naivní ako ja (smiech). V kníhkupectve síce trávime aj celú hodinu ale len preto, že moje dieťa ma úúúplne inú predstavu o tom čo budeme doma čítať. Väčšinou si vyberá otrasne krikľavé knihy po ktorých behá autíčko čo tak vydrží doma jednu hodinu ale ešte lepšie medzi jeho topky patria knihy s klavírom alebo desnými zvukmi sanitiek, hasičov alebo že vraj uspávaniek. Inak poviem Vám, že taká uspávanka by zobudila aj mŕtveho . Naposledy, keď moje dieťa zhodilo asi desať kníh z police a ja som sa snažila pred tým brigádnikom v Panta Rhei desne tváriť že som úúúplne nad vecou, situáciu zvládam a mám ju pod kontrolou som pochopila jednu vec. Mám doma štvorročné dieťa s vlastným názorom a mojím pridávajúcim sa šedinám omnoho viac prospeje keď kúpime knižky dve.

Ale výnimočne, naozaj iba výnimočne sa so mňa stane maminka Krištofa Robina, ktorá rozpráva svojmu synovi veselé príbehy z lesa. Pepe sa smeje ako Macko Pú ostal zaseknutý  v diere a zajačik si z neho spravil poličku na uteráky. A vtedy ako správna mama jedináčika by som mu dala všetko !!

 Čo ma samozrejme prejde hneď ako  dočítam a on dovlečie tu blbú knihu s húkajúcimi sanitkami (smiech).

čítanie deťom 2 čítanie deťom 1

 

Dovolenka s deťmi

dovolenka s detmi 1dovolenka s detmi 2

Dovolenka s deťmi je proste …. dovolenka s deťmi (smiech). Celý deň ste na pláži. Skáčete s nimi do vĺn, hádžete si loptu, staviate hrady…. Riešite, že nejde do vody a po hodine riešite, že nechce ísť z vody. Potom odbehnete niečo navariť a konečne sa začnete pri plynovom sporáku opaľovať pretože ak je vonku 35 stupňov doma budem mať hneď ako začnete variť 40. Ja na plyne varím jedine v taliansku a nadááávam pri tom ako pohan. Nechápem ako môžem na to každý rok zabudnúť! Machrím ako mi neprekáža, že na dovolenke varím a hneď ako po príchode zbadám ten plynový šporák mám po srande! Je tam pre mňa problém uvariť aj blbé zemiaky !! Najskôr sa ani za svet nechcú začať variť, potom bublú ako divé až mi tam iskry lietajú, lebo kým prídem na to ako zmenším plameň sú už dávno rozvarené. Do toho sa už vrátia moji dvaja králi z pláže s otázkou, že či už majú jesť ? Pri mojom šialenom výraze, múdro manžel nečaká na odpoveď a ťahá Pepeho von. Vraj nachystajú stôl. Tak im idem zohriať polievku v mikrovlnke, ktorá je asi o sto metrov vyššie ako také malé pivo ako ja dočiahne. Keď ju v chvate vyberám ( lebo prídem na to, že mäso  mi v polke panvice prihára zatiaľ čo v druhej polke je surové ) sa pekne obarím a časť polievky mi pristane na hlave. Takže sa s tým „vývarovým zábalom“ na hlave poberiem dať svojim chlapom  jesť a fakt sa musím strááášne premáhať aby som sa o tu svoju novú kúru na  vlasy nepodelila aj s nimi (smiech). Prisahám že po zvyšok dovolenky budú jesť špagety s kečupom !!!

Jasné, že ma dovolenka s deťmi aj výhody. Našťastie je to naše dieťa večer také zničené, že zaspí za päť minút. Potom mám po nálade, že som si nekúpila v obchode Prosecco aby sme si s mužom spravili romantický večer. Ale vadí mi to asi tak 15 minút lebo to už drichmem aj ja.

dovolenka s detmi 3 dovolenka s detmi 4

Rodinná dovolenka pri mori

letná dovolenka

Kapustovci idú na dovolenku ! Hurá !! Desať hodín v aute !! Hurá !! A na dovolenke budem prať aj variť !! Hurá (smiech). Keď som sa môjho muža tri dni pred dovolenkou pýtala či mu nemám oprať nejaké kraťasy na dovolenku vraví mi: „A na čo ??!! Veď tam bude práčka !“ No nemilujte ho potom (smiech). Tak sme sa normálne pobalili aj bez nejakej ujmy na zdraví a hurá sa do mora. Musím uznať, že naše dieťa zvládlo tú cestu ukážkovo ale poslednú pol hodinu sa rozhodol, že bude radšej meditovať a tak zozadu auta vychádzali zvuky ako Ammmmmmm, Auuuuuu. Ale keďže z meditovaním začal len nedávno, nemal toľko skúseností a namiesto toho decentného Ammmmm, to bolo skôr operné Ammmuuuuu. No zábava, čo Vám budem vravieť. Na ceste domov ho nechám čumieť celý čas na tablet ako správna moderná a venujúca sa matka.  Ocko sa desne tváril, že mu nešklbe od nervov sánkou a ja som sa snažila myslieť na to, ako budem každý deň už od druhej poobede piť na pláži Mojito. Alkoholické !

Nakoniec sme síce dorazili aj s neporušenými ušnými bubienkami ale desať hodín v aute je predsa desať hodín. Tak Vám idem za svojimi zamestnávateľmi, či by som si nemohla na týždeň zobrať voľno a to mamičkovanie a manželkovanie nadrobiť druhý týždeň dovolenky? No chápete !! Že ani za nič !!Neviete o nejakých odboroch? Lebo teda neviem ako vy ? Ale ja som nemala dovolenku ani len sa Vianoce ….

Tak som to teda vzdala a šla sa venovať svojej ratolesti do mora. A potom sa to stalo! Zrazu nebolo sa svete nič iné len ja, more, perfektné vlny a prenádherný, šťastný, detský smiech. To je niečo čo mi rozbúši srdce a privodí pocit šťastia ešte aj teraz, keď píšem tento článok. A ja viem, že z tejto spomienky budem silná a šťastná ešte straaaašne dlho.  Užívajte leto !

letná dovolenka 2letná dovolenka 3