Čo pre mňa znamená móda ?

Móda pre mňa neznamená nič. Bodka. Koniec článku (smiech). Ale aby ste ma správne pochopili. Predstavte si, že vyrastáte v dobe keď sa v obchode da kúpiť jedno tričko z polyesteru, dve sukne a pre deti jedny hnedé punčucháče, ktoré nosíte ešte dva metre pred sebou. A vy máte doma mamu, ktorá vytvára všetko to nádherné oblečenie, ktoré vidíte len v nemeckom časopise vďaka Tete Jane z Prahy (pretože mať na tú dobu, doma nemecký módny časopis, to bolo ako iné terno !!). Moja mama je krajčírka. Vyrastala som medzi látkami, nitkami, šatami a namiesto knižiek som si listovala v Burdách (kto nevie čo to je nech napíše ja mu to vysvetlím :-)). Každý teň som sa hrala tak, že som bábikám obmotávala a strihala nové šaty. Do piesku som sa chodila hrať vždy v iných šatách, na ponožkách som mala našitú čipku a vo vlasoch mala veľkú ružu . Deti na mňa volali, že som princezná (toto nemám potvrdené, to hovorí moja mama a keďže už aj ja som mama viem, že tie vždy vidia svoje deti na ružovo).

A ocko ? Toho som nikdy v živote nevidela v teplákoch alebo rifliach. Vždy si ho budem pamätať ako šviháka čo sedí ráno za stolom, číta noviny a na sebe má nohavice, dokonale ožehlenú košeľu a strieborné hodinky na ruke. Som naozaj zvedavá, čo by povedal na môj voľnomyšlienkársky pohľad na módu (smiech).

Móda vlastne so mnou vyrastala. Bola súčasť môjho detstva a dospievania. Bola pre mňa samozrejmosťou ako to, že pred spaním si umyjete zuby. K móde ma priviedla moja mama. Naučila ma, že mám dbať na to aby bolo oblečenie z dobrého materiálu, pekne ušité a že mám mať vždy čisté topánky (smiech). Ale hlavne ma vychovávala v tom, že oblečenie je prejav toho kým som. Že nie je dôležité to, aby som bola oblečená ako moje spolužiačky ale to, aby som prezentovala seba. To kým som. A je jedno, že tak chodím oblečená len ja. Keď som bola teenegerka a mame povedala: „boože mami to sa dnes nenosííííí“, tak mi vždy odpovedala. No a ? Tak sa začne !! Každý deň môžeš byť oblečená inak 🙂 . Dodnes ma v malíčku všetky módne trendy a doma má v skriniach vlastný second hand (smiech).

                  top, okuliare, kabelka, šlapky Zara, sukňa Mango